Životopis Haruki Murakami

Haruki Murakami (村上 春樹), tento známý japonský překladatel a zejména spisovatel se narodil 12. ledna 1949 v Kjótu do rodiny dvou učitelů japonské literatury. Otcem byl potomek buddhistického mnicha a matkou dcera ósackého obchodníka. Vystudoval divadelní vědu na Wasedské univerzitě v Tokiu. Právě během studia se poznal se svou budoucí manželkou Yoko, se kterou si řekli svoje ano v roce 1971.

Haruki MurakamiJiž od dětství byl velice silně ovlivněn západní kulturou, a to zejména četbou západních autorů. Své první zaměstnání našel v prodejně s hudebními nahrávkami. A právě tato práce jej inspirovala při psaní románu Norské dřevo, kde Tóru Watanabe, hlavní hrdina pracuje tamtéž. Od roku 1974 až do roku 1982 se společně se svou ženou stal provozovatelem noční kavárny a jazzového baru „Peter Cat" v Kokubunji. Právě v jazzovém baru se materializovala Murakamiho láska k hudbě, která byla dalším z inspiračních zdrojů v jeho životě, jak dokazuje román „Na jih od hranic, na západ od slunce“, které dala název skladba jazzového interpreta Nata Kinga Colea, nebo již zmiňovaný román Norské dřevo, za jehož názvem stojí brilantní skladba od legendárních Betales.

Ale pro Marakamiho není cizí ani klasická hudba, protože čerpá například z Beethovena. Další autorovou láskou, kromě jeho ženy a hudby je maratonský běh, se kterým začal poměrně pozdě, přesněji až ve třiatřiceti letech, ale i přesto 23. června dokončil svůj první a zatím také poslední ultramaraton, tedy běh na 100 kilometrů kolem jezera Saroma.

Japonský spisovatel je taktéž držitelem mnoha prestižních ocenění. Cenou Gunzo (cenou pro začínající autory) byl oceněn již v roce 1979 za román Slyš vítr zpívat. Nomovou cenou pro začínající autory získal v roce 1982, ve stejné době, kdy jeho jméno začal pomalu znát celý svět. O tři roky později, tedy v roce 1985 dostává Murakami Tanzakiho cenu a o další dva roky později vychází jeho bestseller Norské dřevo, který láme rekordy v prodeji nejenom v Japonsku, kde se jej prodaly čtyři miliony výtisků, ale i po celém světe. Haruki Murakami

Zatím poslední cenou, kterou autor obdržel byla cena Franze Kafky, v říjnu roku 2006. Murakami taktéž přeložil řadu děl, mezi která patří knihy od velikánů, jakými jsou F.S. Fitzgerald, Johna Irving do japonštiny.

Jeho vlastní knihy se přeložily do více jak dvaceti světových jazyků a patřily mezi ně i jeho povídky a literatura faktická.